Haber

Maldivler’de milletvekilleri arasında kavga çıktı

– Maldivler’de milletvekilleri çatıştı

MALE – Maldivler’de yeni kabine için güven oylaması öncesinde milletvekilleri arasında kavga çıktı, yaralı bir milletvekili hastaneye kaldırıldı.

Güney Asya ülkesi Maldivler’de, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu’nun kabinesi için pazar günü parlamentoda yapılacak inanç oylaması öncesinde gerilim yükseldi. Muizzu’nun kabinesindeki dört üyeye verilen güvenoyunu muhalefetteki Maldiv Demokrat Partisi’nin geri çekme kararı iktidar kanadının tepkisini çekti. İktidardaki Ulusal Halk Kongresi’nden milletvekilleri ve onun iktidar ortağı Maldivler İlerici Partisi, muhalefete tepki olarak parlamento oturumunu engelledi. İktidar milletvekilleri kürsüde vuvuzela oynadıktan sonra muhalefetteki MDP milletvekilleriyle çatıştı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde milletvekillerinin kavga ettiği, birbirlerine tekme attığı ve yere düştüğü anlar kameraya yansıdı. PNC Milletvekili Abdullah Shaheem Abdul Hakeem’in MDP Milletvekili Ahmed Easa’nın bacağını tutarak birlikte yere düştüğü görülürken, başka bir videoda Easa’nın Hakeem’e tekme atıp saçını çektiği anlar kameraya yansıdı. Kavga sırasında yaralanan Hakeem’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Muizzu’nun Hindistan karşıtı tavrı tepki çekiyor

Kasım ayında iktidara gelen Muizzu, Çin yanlısı politikası nedeniyle muhalefetin tepkisini çekiyor. Hindistan’ın mart ayına kadar 88 askeri işçiyi ülkeden çekmesini isteyen Muizzu, Yeni Delhi ile son yıllarda imzalanan onlarca anlaşmayı gözden geçirme kararı aldı. Muizzu’nun Hindistan karşıtı politikası yoğun eleştirilere yol açtı. MDP ve Demokratlar geçtiğimiz günlerde yaptıkları ortak açıklamada, dış politikadaki değişimin ülkenin uzun vadeli kalkınması açısından “son derece zararlı” olduğunu belirtmişti.

Eski Cumhurbaşkanı İbrahim Muhammed Salih’in partisi MDP şu anda mecliste çoğunluğu elinde tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu