Teknoloji

İş Bankası’nın 100. Yılında “100 Köye İnternet”

İş Bankası ve İşNet, Cumhuriyetimizin ve İş Bankası’nın art arda 100. yıl kutlamaları vesilesiyle, teknolojinin eğitimden ekonomiye her alanda sunduğu avantajlara erişilebilirliği artırmak amacıyla “100 Köye İnternet” projesini hayata geçirdi. Kırsal bölgelerde internet erişimi.

Hızla dijitalleşen dünyada yaşamın merkezi haline gelen internetin bilgiye erişim, eğitimde dönüşüm, tarım ve üretimde verimlilik gibi alanlarda önemi giderek artıyor. Bilgi ve bağlantı teknolojilerine erişimin artırılması Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alırken; Dijital uçurumun önlenmesi, sosyal ve dijital katılımın artırılması için dünyanın her yerinde çalışmalar yapılıyor.

İş Bankası ve İşNet, bu yaklaşımla kırsal kesimin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla “100 Köye İnternet” projesini hayata geçirdi. İnternet erişimi olmayan veya sınırlı olan köylerde uydu üzerinden internet bağlantısı sağlayan projeyle şu ana kadar 22 köyde kurulum tamamlandı.

 

“Bankamızın kuruluş vizyonunu taşıyan bir hamle”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Cumhuriyetin bir asırını geride bıraktığı İş Bankası’nın 100’üncü yılını kutladığı 2024 yılında, ülke ekonomisine ve refahına katkı sağlama çalışmalarının daha da hız kazanacağını belirtti. İşNet ile başlattıkları ‘100 Köye İnternet’ projesinin de bu alandaki çalışmalarından biri olduğunu belirten Ortan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknoloji ve girişimciliğin dönüşümün anahtarı olduğu bir çağda çocuklar öğreniyor. İnternet üzerinden dünyaya bağlanarak fırsatlar; Tarımsal üreticilerin verimliliklerini artıracak teknolojik uygulamalara erişmeleri önemlidir.Uygun altyapı olduğunda gençlerin köylerden kentlere göçü önlenebilir. Ülkemizin bereketli ovalarında açtığımız ihtisas şubeleri tarım ve teknolojiyi buluşturmada rol oynuyor, bilişim teknolojileri iştirakimiz İşNet ile köylerdeki erişim sorununun çözümüne katkı sağlayacak bir adım atıyoruz. Köyler projesi, Bankamızın kuruluş vizyonunu bir altyapı yatırımının ötesine taşıyan bir atılımdır. Bu yaklaşımla 100. yılımızı kutlayacağımız bu yıl boyunca iştiraklerimizle birlikte ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan projelere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberposof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu