Ekonomi

İnternette satılan ürünlere etkin denetim geliyor

Bakanlıkça yürütülecek çalışmalarla, internet üzerinden sipariş edilen işler şikâyet üzerine veya resen incelenecek, gerektiğinde kapalı satın alma yoluyla numuneler alınacak.

Bakanlığın Piyasa Gözetimi ve Kontrol Raporu’na göre, internetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte bu alana yönelik hukuki altyapı ihtiyacının karşılanması amacıyla ‘Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nun hazırlandığı belirtildi.

Kanunun, Türkiye’de giderek yaygınlaşan e-ticarete konu ürünlerin etkin denetimi için kurallar getirdiği belirtildi. Kanunun alt mevzuatı olarak hazırlanan “Uzaktan İletişim Araçlarıyla Piyasaya Sunulan Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Kontrolüne İlişkin Yönetmelik Taslağı”nın da kamuoyunun görüşüne sunulduğu belirtildi.

Son olarak hayata geçirilecek e-Ticaret’te İş Güvenliği Projesi’nin kontrolleri daha aktif hale getireceği belirtiliyor. Proje ile e-ticarette ürün güvenliği kontrolleri alanında piyasa gözetim ve kontrol kuruluşlarının altyapısının güçlendirilmesi amaçlanıyor. Elektronik ticarette piyasa denetimi ve kontrolünü sağlayan yazılımlar geliştirilerek elektronik ticaret kontrollerine aktif uyumun sağlanması ve aktif bir kontrol sisteminin kurulması da amaçlar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu