Haber

Atakum’da 200’e yakın konut ve iş yeri selden etkilendi

Atakum Belediye Başkanı Cemil DeveciAtakum’da son dönemde yaşanan selden 200’e yakın konut ve iş yerinin etkilendiğini belirten Erdoğan, “Konuyla ilgili detaylı bir rapor hazırlayacağız.”

Atakum Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci başkanlığında gerçekleştirildi. 7 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısında ilgili maddeler görüşülmek üzere komitelere havale edildi.

“KONUTUN İPTAL EDİLMESİ OLASILIĞI VAR”

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, pazar sabahı şiddetli yağış nedeniyle yaşanan su baskını ile ilgili meclis açılışında konuşan, ” Samsun ve ilçeleri daha önce olduğu gibi selden olumsuz etkilendi. Atakum’da 200’e yakın iş yeri ve konut etkilendi. Cağaloğlu Bulvarı’nda enkaz altında kalan konut ve işyerleri hasar gördü. Evlerde karyola hizasında su birikiyordu. Daha önceki sel felaketlerinde de benzer şeyler yaşanmıştı. O dönemde bunun nasıl önlenebileceğini araştırdım. Birçoğuna yerleşim verdik, vermediklerimizi de tespit etmeye çalışıyorum. Doğrudan göremediğimiz şeyler hakkında çok fazla veri yok. Ancak biz bize yer verdiysek ve müteahhidin mülkiyetindeyse, aslında işgalin iptal edilmesi ihtimali de var. Yasadışı işlemin süresi dolmaz ve iptal edilebilir. “Bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

“BUNUN HİÇBİR BAHANESİ VEYA AÇIKLAMASI YOK”

Yaşanan şiddetli yağış ve hasara ilişkin rapor hazırlayacaklarını kaydeden Başkan Deveci, “İlkadım Belediyesi ve Canik Belediyesi ile de görüştüm. Onlar da rapor hazırlıyorlar. Bu sadece belediyelerin tek başına çözebileceği bir şey değil.” İmkan ve bilgi Bu alanda çalışan meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları Samsun Valisine de bilgi verilmeli, dün akşam bu konuyla ilgili bir toplantı yaptı, hem zararları hem de sebeplerini öğrenmeye çalışıyor. Kendisine de bilgi vereceğiz. Teklifimizi sunacağız. Meclis üyelerimiz arasında teknik donanımı olan arkadaşlarımız var. Onlar da sizin ekipmanlarınızdan faydalandılar. “İklim şartları elbette değişti ve bunu sık sık yaşayacağız. İnsanların evleri ayda dört kez su altında kaldı. Bunun hiçbir mazereti veya açıklaması yoktur. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Sadece Samsun’da değil 7-8 ilde de benzer durumlar yaşandı” diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Hayat

ferizliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu